технология вирощування нуту

 Поширення нуту у світі зумовлене насамперед тим, що він здатен накопичувати у зерні значну кількість білків. За цим показником серед зернобобових культур нут посідає четверте місце після сої, квасолі, та гороху. За статистикою, світова площа посівів нуту становить близько 10 млн га.

 Нут, дуже близький родич гороху, використовують як продовольчу культуру, що має добрі кулінарні якості, містить у зерні багато жиру, білків, мінеральних речовин та вітамінів. Зерно нуту цінують за його енергетичні властивості і вміст значної кількості провітаміну А (каротину). Поживні речовини нуту добре перетравлюються, тож його можна вживати замість м’яса. Зернокормові сорти нуту використовують розмеленими в суміші з іншими концентрованими кормами як білково-вітамінну добавку до комбікормів.

Потенційна врожайність нуту — 25–30 ц/га. Нут є найбільш посухостійкою рослиною серед бобових, він дає стійкі врожаї в умовах спекотного клімату. Нут досить холодостійкий, його сходи витримують короткочасні приморозки. Найсприятливішими для вирощування є південно-східні регіони.

Нут добре росте на легких за механічним складом чорноземах або каштанових ґрунтах. Кращими попередниками вважаються озимі та ярі зернові, просо, баштанні, овочеві та картопля. Розміщують нут якомога далі від посівів багаторічних трав, (вони мають спільні хвороби та шкідників), від насаджень жовтої та білої акації, де розмножується вогнівка акацієва. Не варто розміщувати нут на полях, засмічених коренепаростковими бур’янами, пасльоном чорним, а також гірчаком повзучим та осотом рожевим. Нут є добрим попередником для озимої та ярої пшениці й кукурудзи.

В Україні кількість сортів нуту обмежена (Луганець, Смачний, Колорит занесено до реєстру сортів). Щоб одержати якісне насіння, нут відразу після збирання ретельно очищують і калібрують. За 20–30 днів до сівби насіння протруюють, а в день сівби обробляють активними штамами бульбочкових бактерій. Нут вимогливий до мінерального живлення, мікроелементів.

Нерідко нут сіють на одному полі з чиною та сочевицею. Нут потребує якісного обробітку ґрунту. Основний обробіток після стерньових попередників — лущення та зяблева оранка. Для знищення коренепаросткових бур’янів поєднують хімічні та механічні засоби: лущення + гербіциди групи 2,4Д. Після кукурудзи та багаторічних трав ґрунт обробляють важкими дисковими боронами. Орють плугами з передплужниками або оборотними плугами. Після оранки, залежно від інтенсивності появи бур’янів, застосовують суцільну культивацію. У сівозмінах різних ґрунтово-кліматичних зон поєднують глибокий, звичайний і поверхневий обробіток із використанням полицевих, плоскорізних, дискових, голчастих, комбінованих та інших ґрунтообробних знарядь. Насамперед потрібно закрити вологу важкими зубчастими боронами. Безпосередньо перед посівом поле обробляють культиваторами для суцільної культивації із плоскорізними лапами та середніми або легкими боронами.

Нут висівають за 6–7 днів після закінчення сівби ранніх зернових. Сіють звичайним рядковим способом, проте на забур’янених полях доцільно висівати нут широкорядним способом. На важких ґрунтах насіння загортають на глибину 5–6 см, на середніх та легких — на 6–8 см. Якщо ґрунт пересушений, глибину загортання збільшують. Сіють нут зерновими сівалками. Прикочування ґрунту позитивно впливає на схожість насіння. До появи сходів вносять ґрунтові гербіциди: препарати на основі трифлураліну або ацетохлору, або з метрибузином чи прометрином.

Перші сходи нуту з’являються за 7–9 днів після посіву. Для руйнування ґрунтової кірки їх боронують легкими боронами впоперек рядків. Між цвітінням та фізіологічною стиглістю рослини підживлюють мінеральними добривами. Від іржі, пероноспорозу, аскохітозу, антракнозу посіви обприскують відповідними фунгіцидами за допомогою штангових обприскувачів. Залежно від кліматичних умов слід кілька разів полити сходи, починаючи із середини червня і до середини серпня.

Нут збирають однофазним способом за повної стиглості бобів роздільним комбайнуванням. Скошують нут у валки спеціальними бобовими жатками. Підбирають та обмолочують валки за 3–4 дні після скошування, коли маса підсохне й вологість зерна становитиме 16–19%. Після збирання насіння очищують і досушують на сушильних комплексах за температури не вище за +32–35 °С. У суху та сонячну погоду зерно нуту сушать на спеціальних майданчиках, насипаючи шаром та періодично перемішуючи. Оптимальна для зберігання вологість зерна становить 12–14%.

 

З питань закупівлі насіння звертатись за телефонами:

Тел. моб.: (067) 577-16-09 (Володимир Сергійович)

Тел. моб.(067) 546-19-52 (Ніна Максимівна)

Тел. моб.(067) 546-19-69 (Євген Сергійович)

тел./факс: (057) 752-51-64, 752-51-74, 752-51-75

Адреса: м. Харків, пр. Гагаріна, 201, 3 етаж

E-mail: agro@semagro.com.ua

 

Новости

Запрошення на СЕМІНАР про відбір проб за міжнародними стандартами

[09.11.2018]

Шановні колеги, друзі!
Запрошуємо Вас взяти участь у навчально-практичному семінарі
ВІДБИРАННЯ ПРОБ В ІД ПАРТІЇ НАСІННЯ В ІДПОВ ІДНО ДО
НАЦІОНАЛЬНИХ СТАНДАР ТІВ ТА МІЖНАРОДНИХ В ИМОГ (OECD, ISTA)
SEED SAMPLING FROM A SEED LOT ...


АГРОСОБЫТИЯ 2017-2018

[21.11.2017]

АГРОСОБЫТИЯ 2017-2018
CANADIAN WESTERN AGRIBITION 20–25 ноября · Страна, город: Канада Реджайна · Тематика: Животноводство 20ноября2017 ФОРУМ XVI МЕЖДУНАРОДНЫЙ ПРОМЫШЛЕННЫЙ ФОРУМ 21–24 ноября · Страна, город: ...


С 1 ЯНВАРЯ НАЧАЛ ДЕЙСТВОВАТЬ НОВЫЙ ПОРЯДОК НАЛОГООБЛОЖЕНИЯ АГРАРИЕВ

[17.01.2017]

Агропроизводители перешли на общую систему налогообложения. Это стало следствием вступления в действие закона №5132 «О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно обеспечения сбалансированности бюджетных поступлений в 2017 ...


Статьи

КОРИСТУВАННЯ ДІЛЯНКОЮ ДО УКЛАДАННЯ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ

[14.08.2015]

Чи повинна сплачувати земельний податок до моменту укладання та реєстрації дого- вору оренди юридична особа, яка користується земельною ділянкою на підставі рішення органу місцевого самовряду- вання про надання землі в оренду? Статтею 206 ...


Технология взращивания томатов, а так же подготовка семян

[28.02.2013]

В технологии взращивания томатов основным этапом является подготовка семян. Перед засевом семена подвергают обработке в растворе марганцовокислого калия, имеющего темно – вишневый цвет (на 1 стакан воды 1 г марганца). Семена для этого ...


Выращивание и уход за клубникой

[28.02.2013]

Для выращивания клубники подходят практически любые грунты. Для закладки клубники лучше подходят склоны юго–западной экспозиции, где раньше начинается вегетация, и быстрее проходит созревание ягод. Кислотность грунта должна быть на уровне 5,5 ...